Tenis Kuralları

tenis-Kurallari
 

 

 

 

 

 

 

 

Bu bölümde kolay gibi görünen tenis sporunun temel kuralları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tenis kolay gibi görünse de aslında, dikkat, pratiklik ve tüm sporlarda olduğu gibi zeka isteyen bir oyun.

Sadece rakibinin kötü olması yeterli değil, sporcunun da bireyin hem tenis kurallarına hakim olması, hem de gerekli alt yapısının olması gerekiyor.

Belirtilen kurallar Türk Tenis Federasyonun Sitesinde Yer Alan Resmi Kurallardır:

Temel Kurallar:

A: Saha İçi Kurallar

Tenis kortu, yapısına göre değişik şekilde, açık veya kapalı olabilir. 23.77 metre uzunlukta, 8.23 metre genişliktedir. Çiftli müsabakalarda genişlik, 10.97 m civarındadır. Ortada bir ağ bulunur bunun yüksekliği, 91.4 cmdir, uzunluğu ise 6.40 m civarındadır.

Tenis Kuralları:

Topu rakip saha içerisine atıp, orada yerde 2 kez sektirtmektir.
Oyuna servis atışı ile başlanır,  serviste atılan top çizgi dışına giderse rakip sayı alır. Çizgiye basarak servis atmak da kural dışıdır. Top yerde birden çok seker veya rakete birden çok değdirirseniz sayı vermiş olursunuz.

Top çizgilere değerse herhangi bir sayı kaybetmediğiniz gibi birden çok sekerse sayı kazanmış olursunuz, ancak çizginin dışına çıkarsa aut olur ve sayı verirsiniz.

Sayıyı aldıktan sonra attığınız servis sol taraftan atılır ve sağ ve sol olmak üzere servis atılan yer değişir.

Puanlama sistemi ise şu şekildedir:

Sırayla, 0-15-30-40 olmak üzere puanlama yapılır. 40-40 eşitlik olursa buna Deuce denir ve bu eşitliği bozmak için 2 farkla bir tarafın üstünlük kurması gerekir.

Tie- Break Kuralı: ilk 7 set alan oyuncu oyunu kazanır, setlerde durum 6-6 olduğu taktirde ise rakibe 2 sayı fark atılana dek oyuna devam edilir.